Rozdiel medzi chirurgickým rúškom a respirátorom KN95
V médiách neustále počujeme správy o tom, ako sa chrániť pred pandémiou COVID-19 (Koronavírus) ktorá nás nedávno zasiahla. K téme vírusových ochorení sa už vyjadrila aj WHO (World Health Organization) – Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča ľudom dodržiavať hygienu, zakrývať si ústa a nos pri kýchaní, kašlaní a vyhnúť sa kontaktu s osobami, ktoré prejavujú známky respiračných ochorení. WHO usmernenie určené pre zdravotníckých pracovníkov a osoby, ktoré prichádzajú do styku s nakazenými pacientmi. Tu WHO odporúča použitie ochranných okuliarov, ochranného štítu, ochranného odevu a jednorázových rukavíc s odolnosťou voči tekutinám alebo chemikáliam.
Na ochranu dýchania sú v takýchto prípadoch určené respirátory a ochranné pomôcky s typom filtra minimálne FFP2 / N95 (trieda ochrany filtrom P2 ) alebo FFP3 (trieda ochrany filtrom P3). Čínska norma N95 je ekvivalentom európskej normy FFP2, ide teda o rovnakú triedu ochrany. Kompletnú správu je možní nájsť na stiahnutie aj na webovej stránke Svetovej zdravotníckej organizácie.
Čo nás ochráni pred vírusmi lepšie? – rúško alebo respirátor?
Pohľad na TV noviny a fotografie z čínskych miest a letísk po celom svete s ľuďmi vybavenými rúškami na tvári vyvoláva u mnohých pocit, že ide o správnu a dostatočnú ochranu pred koronavírusom.
Rúško – chráni okolie pred vírusom. Ak ste chorí a nechcete nakaziť niekoho vo svojom okolí, dáte si rúško. Rúško zadržiava Vami vykašlané alebo kýchnuté infekčné „mikrokvapôčky“, aby sa neprenášali ďalej. Takže chráni okolie pred chorým človekom. Avšak naopak to neplatí, vírus sa k chorému bez problémov dostane. Rúško na tvári navyše netesní (vzduch z okolia sa ľahko dostane do Vašich dýchacích ciest) a preto je v prípade ochrany vlastného zdravia nedostatočné.
Respirátor – chráni zdravého človeka proti vírusom a baktériami z okolia. Respirátor funguje presne opačne ako rúško. Po jeho nasadení filtruje vzduch, ktorý vdychujete a zachytáva škodlivé látky (prach, dym…), aby sa nedostali do Vášho dýchacieho systému. A presne to pri ochrane vlastného zdravia potrebujeme. Respirátory nájdete v troch ochranných triedach (FFP1, FFP2, FFP3), ale pre ochranu proti vírusom (aj koronavírusu) si pýtajte iba triedu FFP2 alebo FFP3. Či si vyberiete respirátor s výdychovým ventilom alebo bez, je už na Vás. Výdychový ventil Vám podstatne uľahčí dýchanie a pre zdravého človeka je výborná voľba. Avšak ak ste chorý a kýchnete, tak ventil pošle Vami kýchnuté kvapôčky do okolia, čo určite nechcete. Vláda momentálne zvažuje či predaj respirátorov FFP3 nezakáže. Tým budú respirátory s vetnilom zakázané a budú ich smieť nosiť len zdravotníci, medici a iné zložky ktoré sú v tzv. prvej línií v kontakte s COVID-19. Respirátory navyše dobre priliehajp k tvári vďaka ergonomickému tvaru a taktiež sú príjemnejšie na nosenie. (netlačia, neškrabú…).
Dôležité upozornenie: respirátor musí tesne doliehať k tvári, páni musia byť oholení, aby cez netesnosti spôsobené bradou neprenikal nefiltrovaný vzduch priamo do Vašich pľúc. Pri nasadzovaní respirátora sa riaďte pokynmi výrobcu. V našom e-shope ponúkame respirátory FFP2 po ktorých je v týchto dňoch enormný záujem. Snažíme sa naše zásoby dopĺňať najrýchlejšie, ako je to možné. Ponúkame však respirátory bez ventilov, ktoré budú tieto dni zakázané na predaj.
Stále však platí pravidlo že najdôležitejšou ochranou proti koronavírusu je ostať doma. Taktiež rovnako dôležité ostáva dôkladné umývanie rúk, nechytanie si očí neumytými rukami a vyhýbanie sa chorým ľuďom. Samozrejme aj nosenie rúška, ktorým zabránite bezprostrednému šíreniu nákazy. Používanie respirátora je doplnkovou ochranou, rovnako ako ochranné okuliare, alebo ochranný odev. Samozrejme, ak cestujete do obchodu, lekárne či servisu, postarajte sa o svoje zdravie dôkladne a zabezpečte si najlepšiu ochranu pre Vaše zdravie.